Salih SARPTEN

KKTC
10:40 - 11:25

2. GÜN – 06 HAZİRAN 2021 2. GÜN – 06 HAZİRAN 2021

Salih Sarpten’in anlatımı ile, “KKTC Eğitim Sistemi”

Salih Sarpten’e sorularınızı, 25 Mayıs 2021’e kadar iletisim@monreakademi.com adresine e-posta olarak iletebilirsiniz. Sorularınızı Türkçe veya İngilizce sorabilirsiniz. Önceden konuşmacı tarafından seçilmiş 5 soru, konuşma bitimi yanıtlanacaktır.

 

Bu sunumda Türkçe-İngilizce simultane tercüme seçeneği vardır.

BİYOGRAFİ

7 Aralık 1970’te Limasol’da doğdu. 1974 sonrası, yaşamını ailesiyle birlikte Girne’de sürdürdü. Buradaki ilk, orta ve lise eğitiminden sonra lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi, Fen Fakültesi, Fizik bölümünde (1992) tamamladı. Üniversite mezuniyeti sonrasında Lapta Yavuzlar Lisesine Fizik Öğretmeni olarak atandı ve 15 yıl süre ile bu görevini sürdürdü. Bu esnada, 2001-2007 yılları arasında Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası, Yönetim Kurulu üyeliği ve Örgütlenme Sekreterliği görevlerinde de bulundu.

 

Öğretmenlik yaptığı yıllarda eğitim bilimleriyle ilgili araştırma ve proje gruplarında yer aldı. Bu süreçte “Eğitimde Program Geliştirme ve Öğretim” alanında yüksek lisansını tamamladı. Ardından “Eğitim Yönetimi, Denetimi ve Finansmanı” Ana Bilim Dalında Doktora çalışmalarının yanı sıra Kıbrıs Eğitim Araştırmaları Birliği, Genel Sekreterlik görevlerini sürdürdü. 2008 yılından itibaren KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurul üyeliği, 2018-2019 yıllarında ise Talim ve Terbiye Kurulu başkanlığı görevlerinde bulundu.

 

2020 yılında yayımlanan “Kıbrıs Türk Eğitim Tarihi, Şura Kararları ve Eğitim Politikaları” adlı kitabı, eğitim bilimlerinin farklı alanlarında çok sayıda araştırma ve makalesi bulunmaktadır. Öğrenci, öğretmen, anne-baba, eğitim araştırmacısı ve öğretmen adaylarına yönelik seminer ve konferanslar vermiş, proje ve araştırma gruplarında yer almıştır.

 

Salih Sarpten, seminer boyunca “KKTC Eğitim Sistemi” hakkında teknik bilgiler paylaşacaktır.