Hatice DÜZGÜN

KKTC
BİYOGRAFİ

1966 Limasol doğumlu Hatice Düzgün, Gazi Üniversitesi “Çocuk Gelişimi Okul Öncesi” bölümünden mezun olmuştur. 2003 yılında “Eğitim Yönetimi ve Denetimi” alanında yüksek lisansını tamamlayan Düzgün, 22 yıl devlet okullarında İlkokul, Ana Sınıf Öğretmenliği ve Sorumlu Öğretmenlik yaptı.

 

Sayın Düzgün, 2004 -2009 yılında KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığında İlköğretim Dairesi Müdürü olarak çalıştı. 2016-2018 yıllarında Gençlik Dairesi Müdürlüğü görevinde bulundu. Kendisini “Kadın ve Çocuk Aktivisti” olarak tanıtan ve Sosyal Riskleri Önleme Vakfı Başkanlığını hala yürütmekte olan Düzgün, açılmasına öncülük ettiği “Kadın Sığınma Evi” KKTC ‘nin ilk sığınma evidir. Göçmen, sığınmacı ve fakir aile çocukları için projelendirip hayata geçirdiği, “Elele Kreş” onlarca çocuğa hizmet vermektedir.

 

Sayın Düzgün, “Kıbrıs Montessori” okullarının kurucusu ve eğitim koordinatörüdür. Girne ODTÜ Kalkanlı kampüsünde Montessori eğitim faaliyetlerini yürütmektedir. KKTC ‘de iki devlet okulunun Montessori sistemine geçiş projelerinin hayata geçmesinde, Kıbrıs Montessori okulları adına öncülük yapmıştır. Montessori eğitiminin yaygınlaşması için birçok eğitim öğretim ortamında sistemi tanıtıcı sunumlar gerçekleştirmektedir.

 

Okullar, “Avrupa Montessori Derneğinin” üyesidir. Her yıl, dünyanın farklı ülkelerinde Montessori konferanslarına katılmakta ve birçok ülkedeki Montessori okullarında gözlem ve incelenmelerde bulunmaktadır.

 

Sayın Hatice Düzgün, seminer programı içerisinde, “Dünyada Yaygın Olarak Kullanılan Montessori Eğitim Modeli” hakkında sunum yapacaktır.